مونا مسگران کریمیبا سلام و احترام
نظر به فرصت فراهم آمده با عنایت پروردگار متعال و لطف مدیران شایسته نسبت به اینجانب برای حضور در كمیسیون بررسی پیش نویس اصلاح قانون نظام مهندسی و كنترل ساختمان در وزارت راه و شهرسازی، مستدعیست نظرات سازنده ی پیشنهادی خود را دراین حوزه منعکس نموده تا بتوانیم در كنارهم در جهت اعتلای مهندسی قدمی ماندگار برداریم . ان شاء الله.
٩٥/٥/٣٠ خدمتگزار جامعه ی مهندسین
مونا مسگران كریمی عضو علی البدل مکانیک سازمان نظام مهندسی استان مازندران

بهترین هدیه تولد من


تالیفات دوستان

www.monaKarimi.com
تعداد بازدید : 1994


آشنایی با حقوق مهندسی

مباحث حقوق مهندسی اولین بار توسط مهندس کامیار میررضوی برای اعضای سازمان نظام مهندسی گلستان اراِیه می شود. ایشان مهندس ناظر پایه ارشد عمران بوده و در زمینه حقوق مهندسی و مسُولیت های حقوقی و کیفری مهندسین ناظر , طراح و مجری از حدود هشت سال پیش تا کنون پژوهش هایی را بر روی پرونده های محکومیت های مهندسین در محاکم قضایی و شورای انتظامی انجام داده اند . در طول این سال ها بالغ بر 2000 پرونده از محکومیت های مهندسین را از تهران , استان تهران و حدودا نه استان دیگر جمع آوری و آنها را طبقه بندی نمودند . با بررسی روند رسیدگی به تخلفات مهندسان در مراجع رسیدگی کننده و توجه به احکام صادره در این پرونده ها نتایجی کسب گردیده که پس از جمع بندی توسط ایشان در غالب دوره های حقوق مهندسی ارایه میگردد . در طی پنج سال اخیر در 9 استان همایش های حقوق مهندسی را برگزار نمودند که با توجه به آگاهی بیشتر مهندسان و احساس نیاز به کسب اطلاع در این موارد اخیرا استقبال از حضور در دوره ها بیش از پیش گردیده است . در دوره های آموزشی مباحث حقوق مهندسی که به طور میانگین در 60 ساعت برگزار میشود حدودا 650 پرونده بازخوانی می گردد و تا کنون حدود 3000 نفر از مهندسین عضو سازمان نظام مهندسی در سطح کشور در مکتب حقوق مهندسی تعلیم دیده اند.


نکاتی از مسئولیت های حقوقی و کیفری مهندسین ناظر


فصل اول

مقدمه ای بر ارجاع کار نظارت


پس از ثبت قرادادهای طراحی و مجری جهت انتخاب ارجاع کار نظارت از طرف سازمان برای مهندسین ناظر پیامکی ارسال گردیده و در آن به مهندسان اطلاع داده میشود که کار نظارتی به شما ارجاع شده است و مضاف به آن بعضا از طرف سازمان با مهندسین ناظر تماس هم گرفته می شود. پیشنهاد میگردد مهندس ناظر قبل از اینکه بعنوان ناظر کار ارجاعی را تایید نهایی کند در فاصله 48 ساعتی که مهلت تایید آن کار است با تماس با مالک به اتفاق ایشان بازدیدی از ملک انجام داده و بر اساس نقشه های اولیه ای که تهیه شده و دستور نقشه ای که برای ملک صادر شده وهمچنین تقاضای مالک برای احداث بنا تصویری از شرایط اجرای کار ایجاد نموده و سپس با توجه به توانایی و شرایط خود امکان هدایت پروژه را بررسی و سپس نسبت به پذیرش کار اقدام نمایید بعنوان مثال با توجه به تعداد طبقات زیرزمین پروژه و کاربری آنها میزان عمق گودبرداری را درنظر گرفته و همچنین از پلاک های مجاور بازدید بعمل آمده وچنانچه دریافتید عمق گودبرداری زیاد است ویا پلاک های مجاور از نظر پایداری شرایط مناسبی در حین اجرای نخواهند داشت و از اطلاعات و زمان مورد نیاز برای هدایت پروژه دارا نمی باشید پیشنهاد این است که از نظارت آن کار انصراف بدهد.

* درصورت انجام بررسی های لازم و تمایل به انجام امر نظارت ناظر می بایست نسبت به تایید و مهر و امضای فرم تعهد نظارت و فرم قرارداد نظارت اقدام نماید . فرم قرارداد نظارت عموما توسط سازمان نظام مهندسی بصورت تیپ تهیه و درصورت درخواست ناظرین به آنان ارایه در تکمیل قرارداد نظارت توجه گردد :

1- چنانچه شخصی که با ناظر قرارداد نظارت را منعقد می نماید سازنده ملک یا یکی از شرکاء و یا شخص دیگری غیر از صاحب ملک می باشد لازم است از شخصی که قرارداد نظارت یا فرم تعهد نظارت را امضاء می نماید , وکالت نامه مطالبه گردد و تصویر آن را ضمیمه قرارداد نمایید. به این نکته نیز توجه گردد که به موجب وکالتنامه مذکور ایشان اجازه انعقاد قراداد و ایجاد تعهدات لازم این قرارداد را داشته باشند.

2- توصیه می شود ابتدا کلیه صفحات قراداد را مالک امضا نماید سپس با احراز مالکیت صاحب زمین یا وکیل قانونی ایشان ناظر مهر و امضا نماید .

3-پیشنهاد میگردد ناظر حتما ذیل امضا تاریخ روز و نام و نام خانوادگی خود را با خط خودشان در تک تک صفحات بنویسند .

4-توجه داشته باشید یک نسخه از قرارداد نظارت متعلق به ناظر و یک نسخه هم متعلق به مالک است توصیه می شود ناظر علاوه بر نسخه ای از قراداد مذکور کپی فیش پرداختی حق الزحمه نظارت را که مالک به سازمان واریز کرده از مالک اخذ نموده و در پرونده نظارتی که برای پروژه تشکیل خواهد داد حفظ نماید. این کپی کمک می کند تا ناظر کنترل دقیقی به مبالغ حق الزحمه پرداختی توسط سازمان در طول مدت قرارداد داشته باشد .* * پس از اخذ پروانه ساختمانی هنگامی که مالک از ناظر تقاضای تایید شروع عملیات ساختمانی را می نماید , لازم است ناظر پس از دریافت کپی پروانه ساختمانی مجددا به محل پروژه مراجعه نموده و ملک را مجددا بازدید نماید تا بررسی شود مالک پیش از اخذ مجوز شروع بکار فعالیتی از جمله تخریب را شروع ننموده باشد . ضمنا ناظر می بایست یک سری از نقشه های اجرایی را از مالک ( مجری )درخواست نماید. در این مرحله لازم است کلیه ی نسخه های نقشه های معماری , سازه , سازه نگهبان , تاسیسات مکانیکی و تاسیسات برقی را می کند دارای مهر و امضای اصلی طراح باشد و از پذیرش کپی مدارک مذکور خودداری گردد ضمنا لازم است نقشه های مذکور مورد تایید مراجع مربوطه واقع شده باشد.

*** به ناظرین توصیه میگردد پیش از تایید فرم شروع عملیات ساختمانی از مالک نسخه ای از قراردادهای بیمه مسئولیت مدنی و شخص ثالث کارگاه را اخذ و در خصوص کلوزها و تعهدات لازم راهنمایی های لازم به مالک ارائه و درصورت لزوم متمم بیمه نامه از آنان مطالبه گردد.

**** چنانچه در طرح گودبرداری روشهایی برای پایداری گود پیش بینی شده که مستلزم خارج شدن از محدوده ی مالکیت زمین پروژه می گردد (از قبیل نیلینگ و ....) لازم است ضمن مطلع نمودن کلیه مالکین و ذینفعان همجوار رضایت کتبی آنان را نیز از مالک درخواست نماید.

****قبل از شروع عملیات ساختمانی درصورت نیاز به مسدود نمودن پیاده رو و معبر عمومی برای انبار کردن مصالح و ... لازم است مجوزهای لازم از مراجع ذی صلاح ( شهرداری و راهنمایی رانندگی) اخذ گردد.

****لازم است قبل از شروع عملیات ساختمانی تابلوی مشخصات پروژه در کنار معبر عمومی نصب گردیده باشد.

***** در صورت لزوم قطع یا جابجایی انشعابات آب .برق. گاز و سایر تاسیسات زیر بنایی می بایست قبل از شروع عملیات انجام گیرد.


نظرات
علی ولایتی پنج شنبه 23 فروردین 1397  -  11:53
سلام .

سخنرانی های 149 جلسه کانال تلگرامی حقوق مهندسی استاد مهندس میررضوی در حال پیاده شدن و انتشار در گروه تلگرامی پاکنویس است . فایلهای صوتی در سایتی با نام ایشان موجود است و میتوانید به بینندگان سایتتان معرفی بفرمایید .

1  

اعلام نظرات
* نام و نام خانوادگی :
*شماره تماس :
آدرس ايميل :
* متن :
400 / 400

شماره تماس و آدرس ايميل نمايش داده نمی شود.
شما می توانید متن های طولانی تر خود را از قسمت تماس با ما ارسال نمایید.


تاریخ ارسال نوشته : 27 شهريور 1395
www.monaKarimi.com
ادامه مطلب

برق

عمران

معماری

مطالب عمومی

یادداشت ها

آمار بازدید کنندگان

  • امروز 121
  • دیروز 214
  • این ماه 5196
  • ماه گذشته 5389
  • بازدید کل 273390

لینک دوستان