مونا مسگران کریمیتالیفات دوستان

www.monaKarimi.com
تعداد بازدید : 11340


إِنْ یَنْصُرْکُمُ اللَّهُ فَلَا غَالِبَ لَکُمْ وَإِنْ یَخْذُلْکُمْ فَمَنْ ذَا الَّذِی یَنْصُرُکُمْ مِنْ بَعْدِهِ وَعَلَى اللَّهِ فَلْیَتَوَکَّلِ الْمُؤْمِنُونَ

آیه 160 سوره آل عمران

"اگر خدا شما را یاری کند محال است کسی بر شما غالب آید و اگر شما را بخواری واگذارد آن کیست که بتواند بعد از آن شما را یاری کند و اهل ایمان باید تنها به خدا و قدرت و رحمت او اعتماد کنند."در این راستا اگر سیستم گرمایش ساختمان با بخاری بوده می بایست:

1- حداقل مساحت اتاق های خواب را 12 متر مربع لحاظ نمایند و اجازه ندهند که سایه سنگین بازار بساز و بفروشی بر کیفیت کار مهندسی چیره شده و صرف افزایش تعداد اتاق منجر به طراحی و ساخت اتاق خواب هایی بعضا با مساحت های زیر 8 متر مربع گردد.

2- از طراحی پنجره های دو جداره خودداری نموده و حتما پنجره ها با درزبندی معمولی باشند.

3- در صورتی که سیستم گرمایش بخاری می باشد و به ناچار ابعاد اتاق خواب ها زیر 12 متر مربع و یا پنجره ها درزبند می باشند، به ایجاد 2 دریچه هوا در اتاق در نقشه طراحی و اجرا اقدام نمایند که این دریچه ها با ابعادی که در مبحث 17 شرح داده شده با توری مناسب به طور همیشگی امکان جریان هوا را از خارج به داخل ساختمان ایجاد می نماید.

4- به منظور تامین هوا و نور، هیچگاه پنجره اتاق خواب را با تراس جایگزین ننمایند. اتاق خوابی که پنجره ندارد و تنها تراسی با ابعاد کم به منظور تامین نور یا هوا، جایگزین شده صحیح نمی باشد.

5- با توجه به اقبال عمومی به پکیج، جهت نصب آن تراس در سمتی که بادگیر نباشد در نظر گرفه شود به طور مثال تراس در جهت غرب نباشد.

با توجه به موارد ذکر شده طراحی اتاق خواب زیر 12 متر مربع که پنجره ندارد و تراسی کوچک که قرار است در آن پکیج نصب گردد، توهین به اساس کار مهندس می باشد.

6- در صورتی که سیستم گرمایش بخاری باشد، برای اجرای صحیح دودکشها، ضخامت دیوار خارجی که شناژ ندارد ، حد اقل 15 سانتی متر در نظر گرفته شود.

7- در صورتی که روی همه دیوارها شناژ باشد داکت مناسب و قابل اجرای دودکش تعبیه گردد.

8- داکت دودکش به دیوار حمام چسبیده نباشد.

9- سرویس بهداشتی و یا آشپزخانه به گونه ای طراحی شود که با پنجره به فضای خارج ساختمان در ارتباط باشد.

در ساختمان هایی که آشپزخانه بدون پنجره طراحی می شود با توجه به نحوه پخت و پز بومی و عدم تامین هوای مناسب و نور پردازی ناکافی، حتی با وجود هود مشکلات زیادی خواهند داشت، بعضا در انتخاب هود به زیبایی آن تا کارایی توجه بیشتری می شود.

به طور مثال در بعضی از ساختمانها به علت عدم وجود تراس، پکیج نیز در آشپزخانه بدون پنجره نصب شده و با توجه به ارتفاع زیاد ساختمان که موجب عدم اجرای صحیح دودکش پکیج فن دار شده، خطرات زیادی را چه از نظر تامین هوا و یا خروجی گاز موجب می شود.

10- قرار گیری پکیج در داخل کابینت به علت زیبایی و هارمونی آشپزخانه ممنوع می باشد.

11- برای ساختمان هایی که دارای آشپزخانه و یا سرویس بهداشتی بدون پنجره می باشند می بایست سیستم اگزاست فن در هر واحد به طور مستقل تا پشت بام اجرا گردد. با توجه به قطر لوله فن که حد اقل 110 سانتی متر می باشد پس باید داکت فضای کافی جهت نصب این لوله را داشته باشد.

به طور مثال اگر ساختمان 3 طبقه، 3 واحد باشد باید 3 عدد لوله 110 سانتی متر از داکت به منظور فن اجرا شود و با توجه به لوله های دیگر شامل لوله های فاضلاب، هواکش و آب. پس باید ابعاد داکت به طور استاندارد باشد.

12- با توجه به این که شومینه توجیه گرمایش ندارد و در کنار وسیله گرمایش دیگری در ساختمان مجوز اجرا می گیرد با توجه به مساحت مکان و محل قرار گیری به منظور اجرای درست دودکش 15 سانتی متری آن در نقشه طراحی عمران و معماری ضروری می باشد.

به طور مثال در آرایشگاه های زنانه با مساحت کم، بسیار دیده شده که به عنوان تنها وسیله گرمایش و با عدم اجرای صحیح دودکش، منجر به حوادث بسیاری گردیده است.

13- شیب بندی بام برای اجرای صحیح لوله کشی آب باران با جزئیات کامل در نقشه طراحی آورده شود.

14- شیب بندی پارکینگ به منظور اجرای صحیح لوله کشی فاضلاب در نقشه طراحی آورده شود.

15- هرگز نباید صد در صد زمین مورد ساخت و ساز قرار گیرد چون برای ایجاد چاه جذبی و سپتیک لازم است حد اقل از یک طرف بنا فضای خالی مناسبی باشد.

16- با وجود حذف موتورخانه محلی در پارکینگ برای قرار دادن تانکر آب آشامیدنی و آتشنشانی پیش بینی گردد.

17- در طراحی موتورخانه آسانسور، وسایل مربوط به ایمنی، نور و تهویه به طور کامل در نقشه طراحی متذکر گردد.

18- مسیر راه پله باید با مسیر چاه آسانسور دردو قسمت مجزا باشد و از طراحی آسانسور در چشم پله ساختمان خودداری گردد.


سرنوشت خویش را باور کن
که باری، همان توان نهفته ی تست
    و نرم می شکفد
    وزندگی را از آن دست می آراید
                   که تو می خواسته ای.

عقاب فاتح قله های زندگی باش
و مسافر صبور دشتهای بی کران آن
و هم بدین سان است که واژه های ((کار)) و ((زندگی))
                   معنای اصیل خویش را باز می یابند
                   و گلبوته های تلاش تو به گُل می نشیند.

به دره های عمیق احساس خویش سفر کن
که در آنجا کسی را جز خویشتن ((خود))
                   باز نمی یابی
و لحظه ها را غنیمت شمار
و آنان را بنیاد دنیایی کن
                   هر یک به فراخور خویش.

و هرگز نومیدوار از فراز صخره های سخت زندگی
                   آینده را نظاره مکن
با ایمان به توان خویش از آن میانه راهی بگشا
                   به دنیای زیبای فرداها.

و بدان که در امتداد هر راه که بر می گزینی
                   همواره دشواری در کمین است
که زندگی اگر نام آسانی داشت
دیگر بر زمین، تلاش معنای خویش را
                   از کف می داد
و در آسمان، رنگین کمان.نظرات
سید مهدی قاضی حسینی دو شنبه 13 مرداد 1393  -  10:37
با سلام و تشکر از نکاتی که ذکر کردید.

فکر می کنم بر اساس رعایت وجدان کاری با کمی شجاعت ایجاد تغییر در روند جاری و البته تسلط بر مباحث فنی رسالت مهندسی قابل اجراست.

به امید شادکامی هر روزه..

میر صفدر مجلل رستمی دو شنبه 13 مرداد 1393  -  10:39
بنده بعنوان مهندس مکانیک مدتها عدم هماهننگی در اجراء سپتیک تانکها وجای تاسیسات پمپ وتانک آب را احساس می کنم و واقعا جای داکتهای هوا تهویه در ساختمانهای بزرگ وپاساژها جای دادن آنها در نقشه سازه ومعماری قبل از اجراء وهمچنین جاهای پمپهای حرارتی در نقشه معماری وسازه محاسبه بارها وهمچنین تامین برق وگاز مصرفی قبل از اجراء باید مهندسین برق ومعماری وسازه در نقشه ها لحاظ کنند بنده با نظر حضرتعالی موافقم
عبدالجواددماوندی دو شنبه 13 مرداد 1393  -  14:36
باسلام وتشکر از نکات مهمی که یاد آوری کردید

ما مهندسین مکانیک وقتی در نظارت شروع به کار می کنیم که ساختمان کار اسکلت ودیوارها وتمام سازه ان احداث شده وتازه باید به فکر جاسازی محل پمپ،سپتیک،لوله های ونت وغیره باشیم

اگر جانمایی تجهیزات گرمایش وسرمایش واب وفاضلاب در نقشه های معماری مشخص شود وتمامی هم کاران کار خود را انجام دهیم به مشکل مواجه نمی شویم

من هم با نظر شما موافق می باشم

د‌ژمان شنبه 18 مرداد 1393  -  18:16
؛از طراحی پنجره های دو جداره خودداری نموده و حتما پنجره ها با درزبندی معمولی باشند.:

با سلام .استفاده ار پنجره های دوجداره و استاندارد حق مردم بوده و میتوانند از آن استفاده کنند . بجای این بند باید از دریچه تامین هوای با قطر مناسب در واحد استفاده کرد.

موفق باشین
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
پاسخ:
با وجود پنجره دو جداره در فضای ناکافی از جهت تامین هوا، درخواست بخاری نمودن، حق مردم نیست و خطر جانی دارد و طبق تحقیقات میدانی، درصد بالایی از دریچه های تامین هوا خیلی زود به دلایل مختلف توسط صاحبخانه مسدود می گردد.

احمد حسینی دو شنبه 20 مرداد 1393  -  17:39
با سلام و درود فراوان

در تکمیل فرمایشات خانم مهندس ،یادآوری می شود مبحث 17 با مبحث 19 کاملا متناقض می باشد و باید یکی از آنها در ساختمان اجرا شود ولی متاسفانه برخی از مردم متوجه این امر نمی باشند و هر دو را هم زمان می خواهند،اصولا این بمب بالقوه و قاتل نامرئی باید از محل زندگی انسان دور گردد و فرهنگ سازی (خیلی مهم )گردد.

حسینی حسین سه شنبه 29 مهر 1393  -  12:25
فریش ایر،cfm,مناسب و ابعاد کانال زاویه کانال دهش و مکش راه حل کافی است
علیرضا پنج شنبه 18 دی 1393  -  23:01
در یک ساختمان چهار طبقه قطر لوله ها ی پی وی سی اگزاست فن های حمام مناسب نبوده و به جای استفاده از لوله به قطر 110 از لوله به قطر 90 استفاده شده است . در زمان بهره برداری به غیر از مشکل افت فشار در فن آیا مشکل ایمنی برای فرد در حال استحمام به دلیل تجمع بخارات آب رخ خواهد داد؟ در ضمن آیا نیاز است گزارش تخلف ساختمان به شهر داری منطقه مربوطه داد یا خیر ؟
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
پاسخ:
در صورت مشاهده تخلف در ساختمان وعدم تطابق طراحی با شرایط موجود ناظر موظف به گزارش تخلف به شهرداری و رونوشت به نظام مهندسی می باشد-تغییر قطر اگزاست فن صحیح نبوده ولی خطر جانی نیز ندارد وبا توجه به فرمول Q=A.V کاهش مساحت منجر به افزایش سرعت و افزایش دبی وکاهش افت فشار می شود
محمود حاجی آقاجانی جمعه 15 اسفند 1393  -  09:27
با سلام

1فکر میکنم بایستی پیشنهاد شود که پنجره دوجداره با درز معمولی تولید شود و یا مثلا با فریم مشبک

2توجیح (توجیه)

3حضور دودکش در داکت را در کنار هواکش توصیه نکنیم داکت دودکش بایستی مستقل باشد

4 در طراحی آسانسور ارتفاع بالاسری رعایت شود

5در مورد آیتم 6 چرا دیوار خارجی مگر نمیتوان در داخل دیوار داخلی دودکش را اجرا کرد به شرط آنکه با تیر و تیرچه برخورد نکند و بهتر هم هست چون لوله گرم میمانند

رضا طیوری توبکانلو دو شنبه 29 شهریور 1395  -  10:55
با تشکر از مطالب مفید سایت
1  

اعلام نظرات
* نام و نام خانوادگی :
*شماره تماس :
آدرس ايميل :
* متن :
400 / 400

شماره تماس و آدرس ايميل نمايش داده نمی شود.
شما می توانید متن های طولانی تر خود را از قسمت تماس با ما ارسال نمایید.


تاریخ ارسال نوشته : 12 مرداد 1393
www.monaKarimi.com
ادامه مطلب

برق

عمران

معماری

مطالب عمومی

لینک دوستان

Copyright © www.MonaKarimi.com 2015